Białystok: Ulica Konstytucji 3-go Maja

Ulica Konstytucji 3-go Maja

Obraz z kamery online na rondzie Aleksandra Małachowskiego w Białymstoku

Ulica PlażowaPlażaZobacz obraz online z kamery

Kamera online przy rondzie Aleksandra Małachowskiego w Białymstoku

Powyższe zdjęcia przekazywane są przez kamerę zamontowaną przy rondzie Aleksandra Małachowskiego, na którym krzyżują się ulice: Sikorskiego, Alei Jana Pawła II oraz Konstytucji 3-go Maja. Obiektyw kamery skierowany został w stronę ulicy Konstytucji 3-go Maja.

Ulica Konstytucji 3-go Maja rozpoczyna się przy rondzie, nad którym zamontowana została kamera i biegnie na północ, gdzie krzyżuje się z ulicą Antoniuk Fabryczny, a w linii prostej droga przechodzi w ulicę Generała Zygmunta Berlinga, która prawdopodobnie w 2017 roku zmieni swoją nazwę. Za kamerą rozpoczyna się ulica Generała Władysława Sikorskiego, która biegnie na południe, aż do skrzyżowania z ulicą Popiełuszki, a droga dalej biegnie ulicą Wrocławską. Natomiast ze wschodu na zachód rondo przecina Aleja Jana Pawła II.

Turyści odwiedzający centrum Białegostoku powinni zwrócić szczególną uwagę tzw. Cekhauz, będący niegdyś wybudowany jako hetmańska zbrojownia. Niestety nigdy nie służył faktycznie w tym celu. Jest to barokowo-klasycystyczny budynek, mający kształt XVIII-wiecznego dworku szlacheckiego. Obecnie w budynku mieści się Wojewódzkie Archiwum Państwowe. Równie cennym zabytkiem jest dawna austeria, w której mieściła się niegdyś karczma, a obecnie dwupoziomowa restauracja.

Zwiedzając Rynek Kościuszki nie sposób nie dostrzec Katedry, wznoszącej się przy wschodniej pierzei Rynku. Zespół katedralny składa się z archikatedry wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesionej w XX wieku w stylu neogotyckim oraz XVII-wiecznego kościołka farnego ufundowanego przez Piotra Wiesiołowskiego Młodszego.

Uwagę na Rynku Kościuszki przykuwają także kamienice usytuowane przy zachodniej pierzei. Zdobione kolorowymi fasadami, odbudowane zostały po wojnie. Elewacje budynków zdobią także dekoracje wykonane techniką sgraffito, na których widoczne są elementy roślinne, wizerunki zwierząt, a także postacie muz. Dostrzec możemy także portrety ludzi ważnych dla Podlasia. Latem na pamiątkę wizyty w Białymstoku turyści mogą nabyć tutaj obrazy od lokalnych malarzy, którzy się wystawiają przed kamienicą.