Białystok: Ulica Świętokrzyska (nieaktywna)

Ulica Świętokrzyska (nieaktywna)

Obraz z kamery online z ulicy Świętokrzyskiej w Białymstoku

Zobacz obrazy z 23 kamerZobacz obraz online z kamery

Kamera online na ulicę Świętokrzyską w Białymstoku

Powyższe zdjęcia wysyłane są przez kamerę zamontowaną przy skrzyżowaniu ulic: Świętokrzyskiej i Antoniukowskiej. Szklane oko kamery skierowane zostało w stronę ulicy Świętokrzyskiej i w kierunku drogi krajowej numer 65. Przedłużeniem ulicy Świętokrzyskiej „za” kamerą jest ulica Wierzbowa, zaś ulica Antoniukowska przebiega od prawej do lewej, również „za” kamerą. Skrzyżowanie usytuowane jest w odległości 4 minut samochodem od centrum w dzielnicy Antoniuk.

Poniżej znajduje się dokładniejszy opis zabytków w Krynkach (kontynuacja opisu kamery (Wiejska – Kopernika – Wierzbowa).

Jak wspomnieliśmy w poprzednim opisie, w Krynkach znajduje się wiele zabytków świadczących o wielokulturowości miasta. Jednym z najsłynniejszych zabytków Krynek jest „Bożnica Słonimskich Chasydów”, pochodząca z XIX wieku. Budynek jest dwukondygnacyjny, posiada ciekawą formę, lecz niestety jest bardzo zniszczony i obecnie służy jedynie jako magazyn. W Krynkach niegdyś istniała także Wielka Synagoga, która niestety została zniszczona, a jedynymi pozostałościami po niej jest dosłownie „kamieni kupa” pokryta ziemią i porośnięta trawą. Przy ruinach znajduje się tablica informacyjna, z którą warto się zapoznać.

Przebywając w Krynkach warto także zobaczyć cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Obecna świątynia wybudowana została w 1864 roku w stylu eklektycznym, łącząc elementy neoromańskie, bizantyjskie oraz charakterystyczne dla architektury sakralnej prawosławia. W miejscu obecnej świątyni, jeszcze nieco ponad 200 lat temu stanęła pierwsza cerkiew w Krynkach. Niestety drewniana cerkiew Narodzenia Bogurodzicy spłonęła z całym wyposażeniem oraz dokumentami.