Białystok: Ulica Poleska (nieaktywna)

Ulica Poleska (nieaktywna)

Obraz z kamery online z ulicy Poleskiej w Białymstoku

Zobacz obrazy z 23 kamerZobacz obraz online z kamery

Kamera online na ulicy Poleska w Białymstoku

Powyższy obraz z kamery przekazywany na żywo ukazuje ulicę Poleską, a obiektyw z kamery skierowany został w kierunku ulicy Towarowej, która jest przedłużeniem ulicy Poleskiej. W miejscu, w którym kamera została zamontowana ulica Poleska krzyżuje się z ulicą Botaniczną. Ulica Poleska łączy dworzec PKS i PKP z osiedlem Sienkiewicza.

Nieopodal skrzyżowania ulic Poleskiej i Botanicznej, w odległości zaledwie 600 metrów, znajduje się kościół św. Rocha, będący swoistym Pomnikiem Odzyskania Niepodległości. Świątynia jest nietuzinkowa i oryginalna w swojej formie. Wzniesiona została w latach 1927-1946, na planie ośmioboku i charakteryzuje ją styl modrenistyczno-ekspresjonistyczny. Świątynia stanowi niewątpliwą ciekawostkę architektoniczną 20-lecia międzywojennego, nie tylko w skali Polski, ale także Europy.

W pierwszych założeniach kościół św. Rocha miał nosić wezwanie Litanii Loretańskiej – Gwiazdy Zarannej, co miało symbolizować Jutrzenkę Niepodległości Polski. Świątynia zaprojektowana przez Oskara Sosnowskiego, który był najsłynniejszym ówcześnie polskim architektem, zdecydował wybudować świątynię na planie gwiazdy. Oryginalne i gwiaździste założenie zwieńcza wysoka, 80-metrowa wieża, na której widnieje postać Matki Bożej stojącej na piastowskiej koronie. Wzorowane na podstawie korony króla Kazimierza Wielkiego.

Kościół św. Rocha warto zobaczyć również od środka, bowiem kryształowa struktura sklepień zachwyca. Spoglądając ku górze, na sufit, możemy dostrzec witraż ukazujący św. Ducha oraz Ewangelistów. Na lewo od ołtarza głównego mieści się ołtarz św. Antoniego, a także kaplica boczna św. Rocha. Natomiast na prawo usytuowany jest ołtarz Matki Boskiej Różańcowej i kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej z kopią wileńskiego obrazu.

Niewielu mieszkańców Białegostoku, a także turystów wie, że wspomniana wieża posiada taras widokowy udostępniony za darmo. Panoramę Białegostoku możemy podziwiać za darmo. Czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 9-16, natomiast w niedziele i święta w godzinach od 14 do 17. Taras widokowy z pewnością spodoba się miłośnikom fotografii.