Białystok: Ulica Wiejska

Ulica Wiejska

Obraz z kamery online z ulicy Wiejskiej w Białymstoku

Ulica ZwierzynieckaUlica Tysiąclecia Państwa PolskiegoZobacz obraz online z kamery

Kamera online na ulicę Wiejską w Białymstoku

Kamera zamontowana została na sygnalizacji świetlnej ustawionej przy skrzyżowaniu ulicy Wiejskiej z ulicą Pogodną. Obiektyw kamery skierowany został w stronę ulicy Wiejskiej, dalej w kierunku ulicy Kaczorowskiego i centrum miasta. Ulica Pogodna odbija tuż za kamerą w prawo. Ani ulica Wiejska, ani też ulica Pogodna, nie wyróżnia się niczym szczególnym pod względem turystycznym. Przy Wiejskiej mieści się Politechnika Białostocka.

Niewiele osób wie, że w pobliżu Białegostoku znajduje się miasteczko o statusie uzdrowiska – Supraśl. Ta niewielka miejscowość, mogąca pochwalić się specyficznym mikroklimatem, czystością powietrza oraz bogatymi złożami borowin, z każdym rokiem jest coraz bardziej doceniania zarówno przez mieszkańców Białegostoku jak i turystów. Założycielem supraskiego sanatorium był dr. Lewitto, którego dzieło kontynuował profesor W. Sławiński, który dołożył wszelkich starań, aby miasto otrzymało status uzdrowiska. I tak po latach starań w 1999 roku Supraśl otrzymał status uzdrowiska.

Supraśl usytuowany jest tuż przy malowniczym Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, który utworzony został w 1988 roku w celu ochrony cennej przyrody oraz walorów kulturowych i historycznych puszczy. Park krajobrazowy rozciąga się pomiędzy Białymstokiem, Krynkami i Supraślem.

Puszcza Knyszyńska kryje cenne okazy starodrzewia i siedliska borowe. Tutejsze runo leśne jest niezwykle bujne. Posiada wiele warstw z dominacją trzcinnika leśnego, orlicy pospolitej, borówki czernicy i maliny kamionki. Rosną tutaj także rzadkie gatunki chronionych roślin, m.in. widłak jałowcowaty oraz tajęża jednostronna.

Fauna Puszczy Knyszyńskiej jest typowa dla lasów Niżu Środkowoeuropejskiego. Lasy zamieszkują jeleń szlachetny, a także żubr, łoś, sarna, dziki, borsuki, kuny, lisy, łasice i wilki. Puszcza Knyszyńska jest także domem dla ponad 150 gatunków ptaków, w tym także rzadkich okazów: bocian czarny, żuraw, dzięcioł trójpalczasty, głuszec, cietrzew i jarząbek.