Białystok: Ulica Zwierzyniecka

Ulica Zwierzyniecka

Obraz z kamery online z ulicy Zwierzynieckiej w Białymstoku

Ulica Józefa PiłsudskiegoUlica WiejskaZobacz obraz online z kamery

Kamera online na ulicę Zwierzyniecką w Białymstoku

Kamera zamontowana została przy skrzyżowaniu ulicy Wiejskiej z Kopernika i Zwierzyniecką, a dokładniej na sygnalizacji świetlnej od strony ulicy Kopernika. Obiektyw skierowany został w stronę ulicy Zwierzynieckiej. Na obrazie z kamery od prawej do lewej przebiega ulica Wiejska. Skrzyżowanie, widoczne na powyższych zdjęciach, jest bardzo często uczęszczane przez kierowców. Położone jest zaledwie 5 kilometrów od centrum i jest główną arterią dla osób mieszkających poza Białymstokiem, od strony Kleosina, którzy zmierzają do pracy.

Kolejną miejscowością położoną nieopodal Białegostoku, którą warto odwiedzić są Krynki. Miasteczko położone jest we wschodniej części województwa podlaskiego, nad rzeką Krynką, tuż przy samej granicy z Białorusią, na wschód od stolicy Podlasia. Krynki to ciekawe miasteczko, w którym mieszają się wyznania i kultury.

Początki Krynek sięgają XV wieku i do dnia dzisiejszego, nie tylko na obszarze miasta, ale także gminy Krynki spotkać możemy wiele pamiątek po latach świetności. Żywą pozostałością po latach świetności są ludzie, którzy do tej pory kultywują tradycje, obyczaje i kuchnię regionalną, która jest specyficzna – ze względu na położenie na terenie pogranicza, gdzie współistniało osadnictwo polskie, ruskie i litewskie.

Wielokulturowość widoczna jest także w zabytkach. Żydzi pozostawili po sobie synagogi – kaukaską i chasydów słonimskich oraz ruiny kirkutu i Wielkiej Synagogi. Z ludnością prawosławną związana jest cerkiew Narodzin Bogurodzicy.

Krynki to także kapitalna Puszcza Knyszyńska, gwarantująca doskonały wypoczynek na łonie natury, pozwalająca na zorganizowanie wycieczek pieszych i rowerowych, a nawet konnych. Krynki znane są w całej Polsce, dzięki słynnej wodzie, będącej bogactwem naturalnym miasta. Woda „Krynka” jest wysokiej jakości wodą o cechach wody mineralnej. I co ciekawe, słynne białostockie piwo niegdyś było produkowane na bazie tej wody.